تبلیغات
اخبار ایران و جهان - حضور نمایندگان مجلس و قوه قضائیه در رسانه ملی کمتر از دولت است

عضو شورای نظارت بر صداوسیما در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم:

حضور نمایندگان مجلس و قوه قضائیه در رسانه ملی کمتر از دولت است/ بحران مالی صدا و سیما جدی است.


مصاحبه با قاضی زاده

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اینکه حضور نمایندگان مجلس و قوه قضائیه در رسانه ملی کمتر از دولت است گفت: بحران مالی صدا و سیما جدی است.

سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای نظارت بر صدا و سیما در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم درباره عملکرد امروز صدا و سیما در قبال دولت، اظهار داشت: صدا و سیما  امروز در همسوترین حالت با دولت قرار دارد. به‌نظر برخی در طول دوران بعد از انقلاب امروز (دوران مدیریت فعلی صدا و سیما) هم‌سو‌ترین زمان با دولت است یعنی در هیچ دوره‌ای حتی در دوره مدیریتی محمد هاشمی بر صدا و سیما، رسانه ملی این‌قدر هم‌سو با دولت نبوده است.

وی با بیان اینکه صدا و سیما امروز با دولت بسیار همراه است، افزود: این همراهی نسبت به دوره مدیریتی آقای لاریجانی بر سازمان صدا و سیما که با دولت اصلاحات همراه بود، در دوره آقای ضرغامی و حتی در دوره محدود و یک سال آقای سرافراز بسیار بیشتر است، روزهای اخیر که هفته دولت بود، اما تقریباً هر شب یک یا دو وزیر در آنتن‌های مختلف تلویزیون حضور دارند و نماینده‌ای از دولت یک ربع، نیم‌ساعت، سه ربع و دو ساعت در تلویزیون حضور دارند. به‌قدری حضور نمایندگان دولت در تلویزیون زیاد است که حتی در آنتن زنده هم یکدیگر را نقد می‌کنند.

نماینده مردم فریمان در مجلس تصریح کرد: به‌نظر، آنتن یک‌طرفه به مجموعه‌ای از وزرا یا مدیران ارشد دولت داده شده، به‌عنوان مثال بحثی که اخیراً آقای ترکان در رسانه ملی داشتند و حتی آنونس‌های تبلیغاتی که بنده می‌دانم بدون دریافت هزینه‌های تبلیغاتی پخش می‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: در حال حاضر می‌بینیم کارشناسان منتقد جدی و یا برنامه‌های سیاسی جدی که سابق بر این در صدا و سیما وجود داشت تا حدودی تعطیل شده، برنامه‌های تخصصی مثل "پایش"، "ثریا" و "نگاه یک" در حال حاضر نرم شده و منتقدین تند و تیز و کارشناسانی که موضع تندتری داشتند به برنامه‌ها دعوت نمی‌شوند؛ یعنی آنتن تلویزیون در حال حاضر نسبت به دولت در نرم‌ترین حالت است.

وی در همین زمینه گفت: بخش "صرفاً جهت اطلاع" در حال حاضر در بخش خبری بیست  و سی تعطیل شده است. بخش صرفاً جهت اطلاع  جزو پربیننده‌ترین بخش‌هایی بود که در حوزه بحث‌های مختلف دیده می‌شد، حتی بخش خبری بیست و سی امروز تا حدودی مواضع نرم‌تری در قبال دولت دارد.

*بخش‌های خبری امروز موضع نرمی در قبال دولت دارند

عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما با بیان اینکه رویکرد صدا و سیما در مواجهه با دولت نشان دهنده این است که مدیران فعلی صدا و سیما می‌خواهند با دولت همراهی کنند، خاطرنشان کرد: شاید این مسئله به‌دلیل موضوعات مالی که صدا و سیما درگیر آن است، باشد. صدا و سیما به‌قدری  وضعیت بحران‌زده مالی دارد که نزدیک سه سال است شاهد تولید سریال فاخری از سوی آن نیستیم و پروژه‌های ساخت سریال‌های فاخری مانند حضرت موسی و سلمان فارسی تعطیل است.

قاضی‌زاده هاشمی یادآور شد: به‌دلیل وضعیت مالی صدا و سیما، ساخت سریال‌های خانوادگی با‌کیفیت دچار مشکل است و بیشتر برنامه‌های آن به‌علت بی‌پولی از حوزه نمایش به برنامه‌های ترکیبی و جُنگ‌های شبانه مثل "دور همی" و "خندوانه" رفته است چون تولید این برنامه‌ها ارزا‌ن‌تر است، فصل تابستان اوج تولید و نمایش برنامه‌های 90قسمتی صداو سیما است اما دیدیم در این فصل کاری به این شکل تولید نشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تابع دولت بودن رسانه ملی به استقلال رسانه ضربه می‌زند، گفت: تابع دولت بودن رسانه ملی استقلال رسانه را زیر سؤال می‌برد لذا به نظر می‌رسد رسانه ملی باید نظام مالی و نظام تأمین منابع مستقلی را برای خود تعریف کند تا وابستگی‌اش را به حداقل رسانده یا حوزه بازرگانی خود را به تعریف و جایگاهی برساند که بتواند دارای درآمد مستقلی شود.

وی با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری به رئیس رسانه ملی افزود: چابک‌سازی صدا و سیما مسئله‌ای بود که رهبری در حکم خود به رئیس رسانه ملی به آن تأکید کردند. در حال حاضر تلویزیون تهیه‌کنندگان زیادی دارد که بیرون از مجموعه هستند، از طرف دیگر به پیمانکاران بیرون به‌دلیل اینکه پول دارند سفارش کار می‌دهد، لذا باید سیاست‌گذاری درست و هنری به خرج داد، مثلاً به پرسنل خود در امر کارگردانی و تهیه‌کنندگی کار موظفی داد که در نهایت چند کار را در سال تولید کنند. صدا و سیما در حال حاضر اعتبارات زیادی در حوزه فرهنگ دارد، ولی اثربخشی ویژه‌ای در حوزه تولید ندارد.

*بحران مالی صدا و سیما جدی است

عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما درباره پیشنهاداتی برای رفع مشکلات صدا و سیما گفت: صدا و سیما برای رفع این مشکلات باید به‌سمت تأمین مالی منابع پایدار رود. بحران مالی صدا و سیما جدی است و برنامه‌های معمولی آن را هم دچار مشکل کرده به‌طوری که 90 درصد هزینه‌هایش صرف پرداخت حقوق کارکنان می‌شود، از طرفی این سازمان زیر بار فشارهای مختلفی قرار دارد لذا باید چابک‌تر و منسجم‌تر شود.

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به این سؤال که با روند فعلی صدا و سیما در قبال دولت باز هم دولت از عملکرد آن ناراضی است، گفت: این مسئله‌ای ژورنالیستی و رسانه‌ای است. قرار گرفتن در موضع مطالبه‌گری و طلب‌کاری از جمله سیاست‌های رفتاری است. به‌قدری که آنتن رسانه ملی امروز در اختیار دولت قرار دارد در اختیار مجلس و قوه قضائیه نیست. مجلس در حال حاضر با حضور نمایندگان متخصصی که سطح تحصیلات بالایی دارند و در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگ، سیاست، علوم اجتماعی و سلامت دارای تخصص هستند، فعالیت می‌کند اما در رسانه ملی و تلویزیون شاید 4 یا 5 نفر یا در نهایت 10 نفر از نمایندگان حضور پیدا می‌کنند.

*حضور نمایندگان مجلس و قوه قضائیه در رسانه ملی بسیار کمتر از دولت است

عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما با اشاره به حضور مداوم وزرا، معاونان وزرا و یا کارشناسان ارشد دولت در برنامه‌‌های رسانه ملی افزود: حضور افراد از قوه قضائیه در رسانه ملی امروزه تقریباً صفر است و 90 درصد فضای رسانه ملی دست دولت و کارشناسان دولت است. اگر قرار است دولت به‌دلیل اینکه بودجه را در اختیار دارد، مورد توجه ویژه‌ قرار گیرد، تصویب بودجه و اعتبار هم دست مجلس است اما نباید از ابزارهای قانونی که در اختیار دستگاههاست سوء استفاده کرد.

وی با یادآوری اینکه یکی از موضوعات مورد بحث امروزی بین دولت و رسانه ملی موضوع حق پخش مسابقات ورزشی است، گفت:  صدا و سیما نمی‌خواهد زیر بار حق پخش رود اما دولت دنبال حق پخش است و آن را در لایحه پیشنهاد داده و دنبال این است که منابع در‌آمدی بیشتری را برای حوزه ورزش، علی الخصوص فوتبال کسب کند.‌ تصمیم‌گیری‌ها در این فضا دست مجلس است اما اگر مجلس بخواهد از آن به‌عنوان یک نوع اهرم فشار استفاده کند، درست نیست، لذا ما در مجلس کارشناسی فکر کرده و در نهایت کارشناسی نظر می‌دهیم.
طبقه بندی: سیاسی،

تاریخ : پنجشنبه 11 شهریور 1395 | 09:19 ق.ظ | نویسنده : محمد حسن حیدری | نظرات